طراحی لوگو

 

کیفیت بالا قیمت پایین 

آیا متوجه الگو IBM ،CNN ،HP ،HBO و … شدید؟

اینها حروف آغازی نام تعدادی از تجارت های معروف با نامی نسبتا طولانی هستند. هریک از این تجارت ها برای رسیدن به اهداف شناسایی برند خودشان به جای استفاده از 2 یا 3 کلمه به استفاده از این حروف روی آورده اند.

لوگوی حروفی مبتنی بر تایپوگرافی است که از چند حرف معمولا حروف آغازی نام یک شرکت تشکیل شده است. لوگوی حروفی تعریفی از سادگی است.

 درصورتیکه شرکت ها یک نام طولانی داشته باشند، لوگوهای حروفی تنها از طریق استفاده از چند حرف میتوانند برند آن شرکت را ساده تر کنند. برای مثال گفتن و به خاطر سپردن ناسا آسان است یا سازمان ملی هوانوردی و فضایی؟

از آنجایی که تمرکز بر روی حروف آغازی است، فونتی که انتخاب میکنید بسیار حائز اهمیت است تا این اطمینان حاصل گردد که لوگوی شما تنها درباره موضوعی از آنچه که شرکتتان انجام میدهد نیست بلکه هنگام چاپ در کارت های تجاری نیز خوانا و قابل فهم است.

همانگونه که از اسمش پیداست، لوگوی ترکیبی متشکل از ترکیبی از لوگوهای حروفی یا کلمه ای، لوگوی تصویری، لوگوی انتزاعی و یا کاراکتری است.

تصویر و نوشته میتوانند کنار یکدیگر یا در بالا و پایین یکدیگر قرار گرفته و یا در یکدیگر ادغام شوند تا تصویری را شکل دهند. برخی از لوگوهای ترکیبی مشهور دوریتوس، برگر کینگ و لاکوست است.

از آنجایی که یک نام با تصویر همراه است، لوگوی ترکیبی انتخابی چند جانبه میباشد که در آن نوشته با تصویر و یا با Mascot همراه میشود تا به برند شما قدرت بیشتری بدهد.

با یک لوگوی ترکیبی مردم با نام و تصویر شما به طور یکجا ارتباط برقرار میکنند. همچنین از آنجایی که یک نماد و نوشته ب ایکدیگر یک تصویر مجزا را ایجاد میکنند، معمولا تبدیل این لوگوها به یک علامت تجاری آسانتر از یک لوگوی تصویری تنها است.

لوگو تایپ مانند لوگوهای حروفی، مبتنی بر فونت است که تنها بر روی نام تجاری تمرکز دارد. ویزا و کوکاکولا را در نظر بگیرید.

لوگوتایپ زمانی که یک شرکت نامی متفاوت و جذاب دارد بسیار کارساز و اثربخش است. لوگوی گوگل مثالی بارز از این نوع است. خود این نام به تنهایی جذاب و به یاد ماندنی است که هنگام ترکیب با یک تایپوگرافی قوی این لوگو در شناخته شدن موثر برندتان کمک میکند.

همچنین مانند یک لوگوی حروفی، تایپوگرافی بخش مهمی از تصمیم گیری خواهد بود. از آنجایی که تمرکز بر روی نام شما است باید فونتی را انتخاب کنید که اساس و ماهیت آنچه تجارتتان دربردارد را به تصویر کشد. برای مثال لیبل های مربوط به مد تمایل به استفاده از فونت های زیبا و واضح دارند که احساس مدرنی را القا میکند. در حالیکه سازمان های دولتی و قانونی اکثرا از بافت های سنتی و سنگین استفاده میکنند که حس ایمنی را میدهد.

چه زمانی از لوگوهای حروفی یا لوگو تایپ استفاده کنیم؟

  • اگر نام تجاری شما طولانی است از لوگوهای حروفی استفاده کنید. استفاده از حروف آغازی شرکتتان در ساده تر کردن طرحتان به شما کمک کرده و در این صورت مشتریان زمان کوتاه تری را در به یادآوری شرکت شما و لوگوی آن صرف خواهند کرد.
  •  در صورتیکه که یک شرکت نوپا هستید و لازم است که نامتان در جهان بیرون شنیده و دیده شود، لوگوتایپ انتخابی به جا و مناسب است. فقط باید مطمئن باشید که نام شرکتتان به اندازه کافی کوتاه است تا بتواند از مزایای این طرح برخوردار شود. نامی که خیلی طولانی باشد بی نظم و درهم ریخته به نظر خواهد آمد.
  • در صورتی که یک نام تجاری متفاوت و جذاب دارید که در ذهن مشتری تاثیر می گذارد لوگو تایپ گزینه خوبی است. داشتن یک فونت عالی و به خوبی طراحی شده میتواند برند شما را در ذهن مخاطب تثبیت نماید.
  •  تکرار هر دوی لوگوهای حروفی و لوگوتایپ در تمام مواد بازاریابی و برندینگ آسان است که بنابراین آنها را تبدیل به گزینه های بسیار سازگار و تطبیق پذیر برای یک تجارت جدید در حال توسعه میکند.
  • به یاد داشته باشید که در هنگام خلق لوگوهای حروفی و کلمه ای باید دقت زیادی را خرج دهید. نام تجاری شما تنها در یک فونت به سختی خواهد توانست نکات دقیق و ظریف برندتان را به تصویر بکشد. بنابراین اطمینان حاصل کنید که فرد حرفه ای برای انجام این کار دارید که به تمام نکات توجه خواهد کرد.

لوگوی انتزاعی نوعی خاص از لوگوی تصویری است. به جای اینکه یک تصویر قابل تشخیص مانند سیب یا پرنده باشد، یک شکل هندسی انتزاعی است که معرف تجارت شما میباشد.

 تعدادی از مثال های مشهور این نوع دایره تقسیم شده پپسی و گل نواری آدیداس است.

همانند تمام نمادهای لوگویی، این لوگوها به خوبی کارساز و اثربخش هستند چراکه برند شما را در یک تصویر خلاصه میکنند. البته به جای اینکه یک تصویر قابل تشخیص از چیزی محدود باشد، لوگوهای انتزاعی این اجازه را به شما میدهند تا یک چیز کاملا منحصر به فرد برای معرفی برندتان بسازید.

 مزیت یک لوگوی انتزاعی این است که می تواند بدون تکیه بر مفاهیم فرهنگی یک تصویر خاص، آنچه را که شرکتتان انجام میدهد به صورت نمادین انتقال دهد.

از طریق رنگ و شکل میتوانید معنی را ساخته و احساسات را به سمت برندتان سوق دهید. برای مثال دقت کنید که چگونه علامت نایک حرکت و آزادی را میرساند.

لوگوی تصویری طرحی مبتنی بر گرافیک است. این لوگو احتمالا تصویری است که زمان فکر کردن به آن لوگو به ذهن می آید.

نماد اپل و پرنده توییتر مثال هایی بارز از این نوع هستند. مهم ترین مسئله هنگام تصمیم گیری در مورد یک لوگوی تصویری این است که چه تصویری را انتخاب نماییم،  چراکه چیزیست که با کل موجودیت شرکت شما همراه خواهد بود. باید در مورد مفهوم و دلالت های گسترده تر تصویری که انتخاب میکنید به خوبی فکر کنید.

آیا مانند جان دییر قصد بازی با نام تجاری خود را دارید؟ یا به دنبال یک مفهوم عمیق تر هستید.

یا اینکه میخواهید شور و هیجان را برانگیزید؟ مانند آنچه که بنیاد جهانی حیات وحش با انتشار تصاویری از یک پاندا به عنوان یک گونه در معرض خطر انجام داد.

آخرین نوع اصلی از لوگو، آرم است. یک لوگوی آرمی متشکل از یک فونت درون یک نماد یا یک تصویر است.

مدال ها، مهرها و تاج ها را تصور کنید. این لوگوها یک ظاهر سنتی دارند که میتوانند تاثیر قابل توجهی ایجاد نمایند. بنابراین بهترین گزینه برای مدارس، سازمان ها و ادارات دولتی می باشند.

 همچنین صنعت خودرو نیز علاقه زیادی به این لوگو دارد. درحالیکه بسیاری از شرکت ها یک استایل کلاسیک دارند، ظاهر آرم سنتی خودشان را با طرح های لوگوی متناسب با قرن 21 ام به طور موثری مدرنیزه می کنند. (مانند آرم تصویری پری دریایی استارباکس و یا تاج معروف هارلی دیویدسون)

از آنجایی که این نوع لوگوها جزئیات بیشتری دارند و با توجه به این حقیقت که نام و نماد کاملا درهم پیچیده است، این لوگوها در مقایسه با لوگوهایی که معرفی شده است چندبعدی و تطبیق پذیر نیستند.

 تکرار یک طرح آرم پیچیده در سراسر برندینگ آسان نخواهد بود. در کارت های تجاری یک آرم شلوغ بسیار کوچک میشود و خواندن آن نیز دشوار میگردد. بنابراین به عنوان یک قانون سعی کنید که طرحتان پیچیده نبوده و یک طرح قدرتمند و جسورانه داشته باشید که شما را کاملا حرفه ای نشان دهد.

چه زمانی از لوگوی ترکیبی یا لوگوی آرمی استفاده کنیم؟

لوگوی ترکیبی انتخابی عالی تقریبا برای تمام تجارت ها است. چندجانبه و تطبیق پذیر است. معمولا کاملا منحصر به فرد بوده و محبوب ترین انتخاب در میان شرکت های برجسته میباشد.

امکان دارد ظاهر سنتی لوگوی آرمی مورد توجه سازمان های دولتی و مدارس بسیاری باشد ولی در بسیاری از تجارت های خصوصی نیز عملکرد خوبی دارد، به ویژه در صنایع مواد غذایی و آشامیدنی. ولی باید در جزئیات آن دقت بیشتری داشته باشید. چرا که نیاز به طرحی دارید که در تمام مواد بازاریابی به خوبی و به وضوح چاپ شود.

شرکت نرم افزاری آترین